Budowa strony www to jeden ze sposobów rozwinięcia biznesu. Być może poprzez stworzenie strony chcesz dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów. Możliwe, że chcesz dotrzeć do tych klientów, którzy mają trochę grubsze portfele i są w stanie lepiej docenić twoje produkty lub usługi, płacąc za nie więcej. W tych (i jak się okaże później wielu innych) działaniach dużą rolę może odegrać stworzenie dokładnej grupy docelowej twoich klientów. A jeszcze lepiej, kiedy spośród całej grupy wyłonisz jedną, dwie fikcyjne osoby, które będą modelem twojego klienta idealnego. Taki model nazywany jest przez handlowców i marketerów PERSONĄ.
Spis treści:
Wolisz posłuchać?
Zastanawiasz się nad stworzeniem strony internetowej dla swojego biznesu?
Bez względu na to, czy chcesz zlecić to projektantowi, czy chcesz zająć się tym samemu, znajdziesz tutaj wszystkie potrzebne do tego informacje.
Bez względu na to czy chcesz zlecić budowę strony profesjonaliście, czy chcesz zająć się tym samemu, zacznij od opracowania strategii. Z tego odcinka dowiesz się w jaki sposób możesz określić grupę docelową a tym samym stworzyć lepszą stronę www.
Linki do materiałów opisanych w tym odcinku:
Wzór określenia grupy docelowej i persony: https://studiosimplo.pl/strategia/jak-stworzyc-grupe-docelowa-i-persone-na-potrzeby-budowy-strony-internetowej/
Generator zdjęć: https://generated.photos/face-generator/
Strona Studio Simplo: https://studiosimplo.pl/
Co to jest grupa docelowa
Jeśli prowadzisz swój biznes od jakiegoś czasu, masz już grono swoich klientów, mógłbyś pomyśleć, że to właśnie twoja grupa docelowa. Możliwe też , że jakiś procent z twoich obecnych klientów do niej należy. Jednak bardzo rzadko zdarza się, że te dwie grupy pokrywają się w całości. Jednak trzeba zaznaczyć, że grupa docelowa powinna określać zbiór Twoich klientów idealnych, wymarzonych. Dobierzemy ją pod kątem kilku kryteriów. Kryteria doboru mogą być różne, w zależności od prowadzonego przez Ciebie biznesu. Najczęściej spotykane to:
- geograficzne – miejsce zamieszkania:
- województwo
- miasto, liczba mieszkańców
- lub nawet bardziej szczegółowo: dzielnica, ulica
- demograficzne:
- płeć,
- wiek,
- wykształcenie,
- zawód,
- status,
- finansowe:
- dochód miesięczny,
- kredyty,
- nieruchomości,
- psychograficzne:
- zainteresowania
- ilość wolnego czasu
- sposób spędzania wolnego czasu
- styl życia
Kryteriów jest dużo więcej, zastanów się które z nich mogą wpływać na kontakt potencjalnego klienta z twoim produktem lub marką.
Jak określić grupę docelową
To dobry moment, żeby zrobić listę pytań określających poszczególne, najważniejsze twoim zdaniem kryteria. Postaraj się od razu na nie odpowiadać. Pamiętaj, że nie masz opisywać istniejących klientów, tylko zmóżdżyć się nad grupą klientów idealnych. Robisz to, żeby rozwinąć swój biznes, więc celuj co najmniej o oczko wyżej 😉
Powiedzmy, że jesteś brokerem ubezpieczeń. Prowadzisz małe biuro przy jednej z bocznych ulic średniego miasta. W ofercie masz ubezpieczenia nieruchomości, komunikacyjne, turystyczne i na życie z różnymi wariantami dodatkowej opieki zdrowotnej. Zastanówmy się więc, jakie kryteria mogą być kluczowe dla Twoich usług:
- Geograficzne: twoje miasto i bliska okolica
- Wiek: 35-50 lat (świadomi i odpowiedzialni)
- Wykształcenie: Średnie i wyższe
- Status: pracujący na niższym szczeblu zarządzającym (kierownik sklepu, kierownik zespołu, manager regionalny) lub prowadzący własną działalność
- Zarobki: w okolicach średniej krajowej i trochę powyżej.
- Ilość wolnego czasu: pracują z reguły do 17, mają wolne weekendy
- Sposób spędzania czasu: dbają o rodzinę, starają się spędzać czas z dziećmi. Mają jakieś zainteresowania: fitness, rower, gry na instrumentach, kulinarne, itp.
- Styl życia: dbają o bezpieczeństwo rodziny, aktywnie spędzają czas, starają się żyć w zdrowy sposób. Dbają o swoje finanse.
Zwróć uwagę na ile rzeczy poszczególne pytania mogą Cię nakierować. Spróbuj odpowiedzieć na nie maksymalnie szczegółowo, ale pamiętaj o kontekście swoich usług i produktów.
Spisz sobie wszystkie kryteria i odpowiedzi wg swojej grupy docelowej. Masz już dużą cześć roboty za sobą. Możesz się na tym zatrzymać – to już są bardzo wartościowe informacje. Możesz też pójść o krok dalej i stworzyć model klienta idealnego – personę.
Co to jest persona?
Wiesz już co to grupa docelowa i jak ją zdefiniować. Możliwe też, że masz ją już szczegółowo opisaną 😉 Krokiem, które jeszcze bardziej przybliży Cię do poznania Twojego klienta idealnego jest stworzenie persony.
Persona to szczegółowy obraz, model klienta wzorcowego. Określamy w nim bardzo szczegółowe cechy, nadajemy imię i nazwisko, często okraszone jakimś zdjęciem.
Możesz też wygenerować zdjęcie persony przy pomocy sztucznej inteligencji. Szczerze mówiąc jestem pod wrażeniem skuteczności tego narzędzia. Znajdziesz je tutaj.
W ten sposób Twoja persona nabierze realnych cech, może nawet się z nią zaprzyjaźnisz? Żartowałem nie przesadzaj. To byłoby trochę creepy.
Jak stworzyć personę?
Najlepiej, kiedy odpowiesz na pytania (tak, jest ich więcej!) szczegółowe określające daną personę. Poniżej przykładowa persona, wybrana z grupy docelowej:
Kryteriów w tworzeniu persony może być więcej. Ważne, żeby w jakiś sposób trzymały kontekst Twojego produktu lub usługi.
Do stworzenia karty persony użyj ulubionego edytora tekstu, albo programu do tworzenia prezentacji. Możesz skorzystać też z listy bezpłatnych narzędzi do tworzenia grafiki.
Jeżeli z jakiegoś powodu jest Ci nie po drodze z grafikami, wydrukuj wzór persony dostępny tutaj i opisz na niej ręcznie swoją personę.
Do czego wykorzystać personę?
Gotowa persona to użyteczne narzędzie w tworzeniu materiałów promocyjnych Twojej firmy. Możesz jej użyć również do tworzenia skryptów rozmowy handlowej. Możesz rozwinąć poszczególne elementy persony, żeby odnaleźć np. jej problemy lub bolączki w trakcie procesu zakupu Twojego produktu. Persona świetnie sprawdza się również w pisaniu ofert – znając Twojego klienta łatwo możesz określić w czym i jak możesz mu pomóc.
Persona w budowie strony internetowej
Możesz też wykorzystać personę przy budowie swojej strony internetowej! Wiesz wtedy dokładnie, w jaki sposób zwracać się do swojego odbiorcy i jakie treści na niej opublikować. W jakiej palecie kolorów powinna być zaprojektowana, które grafiki i zdjęcia będą najbardziej odpowiednie…
Przy tworzeniu persony trzeba się trochę wysilić. Ale, mam nadzieję że widzisz teraz, jak bardzo warto to zrobić. Będziesz mieć porządny dokument, na którym oprzesz kolejne swoje działania. A w razie wątpliwości łatwo możesz zweryfikować czy są one dobrze dopasowane do Twojego odbiorcy.
Najnowsze komentarze